תלמידים אילתים ממציאים פתרונות לשמירה על החוף והים

תלמידים אילתים ממציאים פתרונות לשמירה על החוף והים
Share on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on LinkedInShare on Facebook

כמידי שנה סוכמה בתום שנת הלימודים, שנה של חינוך סביבתי בתחרות המצאות ירוקות, במסגרתה הוצגו התוצרים הסביבתיים שהמציאו ילדי אילת לבעיות סביבתיות של העיר. התוצר שזכה השנה במקום הראשון הוא ערכת לימוד לגני הילדים וכיתות א' הכוללת ספר מונפש, ספר עיון, משחק ואתר אינטרנט בליווי כרישה המספרת על חופי אילת ועל חשיבות השמירה עליהם. הזוכים הם תלמידי בית ספר "היובל". במהלך השנה הקרובה ימשיכו התלמידים הממציאים בתהליך לימודי עד להפקת המוצר הסופי בשנה הבאה. עוד במסגרת אירוע הסיום הוצג אב טיפוס של התוצר שזכה בשנה הקודמת. לאחר מאפרה באווירה שהוצבה לאורך רצועת החוף, הוצג המוצר החדש, אותו המציאו בשנה שעברה תלמידי בית ספר תל"י הרי אילת – "שמשיית הניילונים" – מתקן לאיסוף שקיות ניילון, שבקרוב תותקן גם כן בחופי אילת.

השנה השתתפו בטקס הסיום כ – 150 תלמידים מחמישה בתי ספר יסודיים: תל"י הרי אילת, חב"ד, ימין הרצוג, היובל ועציון גבר. "הנושא המרכזי היה גם השנה, קורס "ממציא צעיר לעולם ירוק", שעסק כל כולו בנושא "חוף מעשה במחשבה תחילה" סיפרה רונה שפירא – מנהלת המחלקה לחינוך סביבתי בעירייה והוסיפה, כי תכנית הלימודים הועברה גם השנה על ידי עמותת "תעשידע" בהדרכתה של אלה פאוודה. במהלך הקורסים חקרו התלמידים בעיה שמפריעה להם בנושא הסביבה החופית והימית וחשבו כיצד ניתן להציע לה פתרון יצירתי כדוגמת המאפרה באווירה, שהוצבה בשנה שעברה בחופי אילת. השנה הוטלה על התלמידים משימה חשובה במיוחד, שנועדה להרחיב את מעגל התלמידים הנחשפים לנושא השמירה הימית והחופית, והיא לחשוב כיצד ניתן להעביר את הידע לדור הצעיר, כלומר תלמידי גני החובה בעיר אילת.  כל כיתה נתבקשה להכין ערכת למידה, אתר, משחק, שילוט מפעיל ועוד בו ניתן יהיה לקבל מידע חשוב על החופים ואף ללמוד דברים חדשים. כחלק מתוכנית הלימודים נכנסו התלמידים לגני החובה בעיר והעבירו את השיעורים שפיתחו, הציגו בפני הילדים את הסרטים שהכינו, את האתרים שבנו ושיחקו איתם משחקים שהמציאו.

את טקס הסיום אירחו בהתנדבות מלון "ים סוף" של רשת ישרוטל, שנרתם בשמחה למשימה. במסגרת התחרות כחלק מאירוע הסיום, סיירו השופטים בין המיצגים והמערכים, בחנו את האתרים ודירגו את הזוכים של ההמצאות הירוקות של שנת 2017. צוות השופטים כלל את רמי בן דוד – מנהל אגף תיירות ואכיפה בעירייה, ערן שריקי – מנהל מחלקת חופים והצלה וחיים אמור – מנהל סיירות תיירות בעירייה, גילה נחמני המפקחת על גני הילדים, ססיל הרמתי – מדריכה עירונית לחינוך לקיימות בגני הילדים, נעמה בן עמי – מנהלת בית ספר שדה ואסף אדמון – מנהל היחידה הסביבתית בעירייה. נציגה בכירה של עמותת תעשידע, שהגיעה לראות כיצד מתנהל הפרויקט בעיר אילת התרשמה עמוקות משיתוף הפעולה של בתי הספר והצוותים החינוכיים ומהתוצרים הייחודיים והאיכותיים שהציגו תלמידנו.

הזוכים במקום הראשון השנה הם בית ספר "היובל", שפיתחו ערכת לימוד לכיתות א' וגני חובה הפועלות בשיטות הוראה שונות ביניהם: ספר מונפש שניתן להאזין לו, ספר בנושא השמירה על החופים מזווית הראיה של הכריש שניתן לעיין בו, משחק ואתר אינטרנט שמיועד לילדים. הערכה כללה בובת כרישה שאיתה מספרים הילדים את הסיפור של החופים וכיצד ניתן לשמור על החוף ועל הים. במקום השני זכו בית ספר "ימין הרצוג" שהציגו בין היתר מערכת שלמה של שילוט הכולל הסבר וסריקה של ברקודים המובילים לאתר עם המידע נוסף אותו  ניתן להפוך לשילוט מסביר שיוצב בחופי מפרץ אילת. שתי ערכות לימוד אלה ימשיכו לקורס מקצועי בשנה הבאה ויהפכו להיות מוצרים אמיתיים. ערכות הלימוד יחולקו בכל גני הילדים בעיר והשילוט שתכננו התלמידים יתוכנן ויעוצב ויוצב בחופי אילת.

צוות השופטים התרשם מעומק העשייה והמחשבה שהשקיעו הילדים ביצירת מוצרים שמותאמים לקהל הרחב, מושקעים ומתוכננים. עוד במהלך הטקס הציגו תלמידי בית ספר תל"י הרי אילת שזכו בשנת 2016 בהמצאה הירוקה "שמשיית הניילונים" המיועדת להתמודדות עם הסכנות ועם בעיית איסוף הניילונים שעפים ופוגעים בחוף ובשונית הנדירה של אילת. המוצר עליו עבדו תלמידי תל"י הרי אילת ביחד עם מעצב המוצר עומר פולק, יהפוך בימים הקרובים להיות אב טיפוס ולאחר מכן יופק ויותקן בחופי מפרץ אילת.

פעולות אלה של המחלקה לחינוך ועיצוב סביבתי ממשיכות להתקיים בבתי הספר ובגני הילדים באילת כבר למעלה מעשור וזאת כחלק מהחשיבות שאנו רואים בשמירה על הסביבה הימית והחופית של אילת.

 

דנה זנטי דוברת העירייה